שאלות נפוצות

שאלה: הגננת בגן הנוכחי רמזה לנו בישיבה האחרונה כי היא לא ממליצה על שילוב לשנה הבאה, אלא על השמה בגן תקשורת. אנחנו לא לגמרי משוכנעים.

ההחלטה הסופית היכן יירשם ילדכם בכל תחילת שנת לימודים נתונה בידיכם ההורים. ניתן להיוועץ באנשי מקצוע, שיש בידיהם ההכשרה והניסיון ובעיקר היכרות מספקת עם הילד, על מנת לקבל החלטה שקולה ועניינית ובין היתר להצטייד במכתבים והמלצות כתובות, אותם תוכלו להציג בוועדת האיפיון.

שאלה: איתרנו גן פרטי נהדר לבננו בן השלוש. עכשיו מסתבר שהגננת לא כל כך נלהבת לשלב בגן שלה עוד ילד עם צרכים מיוחדים נוסף על ילד אחר שכבר משולב במסגרת. 

ובכן, במערכת חינוך מתוקנת, שאלה מעין זו אינה אמורה להישאל כלל...

ובכל זאת בכמה מילים: לאורך השנים התפתחו בעולם מודלים שונים לשילוב. אחד המודלים הוא יישום של כיתות משלבות, בהן מספר הילדים המשולבים בכיתה רב יחסית, במגמה לקדם שוויון והדדיות בין הילדים המשולבים לבין אלו בהתפתחות תקינה. מודל זה מיושם כיום רק במספר מוסדות חינוך בודדים בארץ.

חשוב להדגיש: במצב בו רק ילד אחד משולב בכיתה ואין הטרוגניות, עלול השילוב לייצר מצב הפוך דווקא של החרגה ואפילו נידוי של הילד המשולב, ולמעשה, הילד עלול לחוש בדידות איומה וכל תכלית השילוב יורדת לטמיון. ברור שקיים קושי ליישם את מודל השילוב המכליל. ועדיין, לשיטתי, זו הגישה הנכונה ביותר אשר עשויה לחולל את השינוי האמיתי לחברה שוויונית.

מאחר ובתוך עמי אני יושבת, דעתי היא כי יש לצייד את הצוות החינוכי "בארגז כלים" מקצועי ויישומי לשילוב, לרבות מתן מענה מיידי במצבים מאתגרים למיניהם או לחלופין, במידה ושיתוף הפעולה אינו עולה יפה, לאתר עבור הילד מסגרת אחרת, בה יתקבל בשמחה, ויש מסגרות משלבות מכילות במחוזותינו.

הערה: כיום, כמעט בכל מסגרת החל מהגיל הרך משולבים ילדים עם צרכים אישיים. צוותי חינוך, גננים וגננות, מורים ומורות, רובם נרתמים לקידום השילוב ולהגברת המודעות לשוויון ומשכך מקיימים פעילויות העשרה רבות במהלך השנה במסגרת סל התרבות. גם ספריי שלי, סדרת "אח מיוחד" ו"כמעט פשוט" נלמדים כחלק מתכנית הלימודים ואני עדה לכך באופן אישי לשינוי המתהווה במסגרות.

שאלה: משלבת עם ניסיון או בלי? האם עלינו לאתר אותה בעצמנו או להסתמך על מחלקת החינוך?

ידע והשכלה רלוונטיים הם נכסים חשובים ביותר, וכל משלבת חייבת להכיר היטב את הלקות בטרם תוכל ליישם את מטרות השילוב, שלא לומר, את מטרות התח"י על בוריין. המציאות מלמדת כי אלו לא תנאי סף הכרחיים לקבלה למשרת שילוב. לכן, יש לוודא שהמשלבת המיועדת מביעה נכונות ללמידה והשתלמות בתחום לרבות הדרכות קבועות, כאשר מילת המפתח היא נכונות ומחויבות לטווח רחוק. למרות האמור, יש לזכור כי לא מדובר ב"גן בתוך גן" או בגננת פרטית שאחראית באופן בלעדי על יישום התכנית. כל צוות הגן שותף ואחראי ליישומה ועל כל אלו יש עוד רבות להרחיב, ובכלל זה לענין אחידות תגובות הצוות, שיתוף פעולה וכיו"צ.   

שאלה: לגננת/מורה יש כלל: המשלבת היא חלק מהצוות ומשכך עליה לספק מענה לכלל הילדים, מה גם שאוסרת עליה לשוחח עם ההורים ולעדכן אותם באירועי היום.

המשלבת מגוייסת למען הילד ומחוייבת לו תחילה. באשר לאיסור לשוחח עם ההורים - אין כל הנחיה או תקנה האוסרת זאת. יש להקפיד על כיבוד פרטיות הילדים האחרים במסגרת החינוכית, ולדווח להורים אך ורק אודות ילדם המשולב, ויש אמצעים יעילים, אגב, לבצע זאת באופן אמין, לרבות ע"י עזרים ייעודיים, המאפשרים לילד עצמו לדווח אודות חווית השילוב מנקודת ראותו. 

בנוגע למענה לילדי המסגרת, המשלבת מהווה חלק מצוות, ובאופן טבעי סיוע ומעורבות מידתית שלה בצרכי הכיתה או הגן, הם חלק טבעי מעבודתה ועשויים לסייע לה להתחבב על הילדים, ולבסס יחסי אמון עם הצוות באופן שיצור שיתוף פעולה וגם היא תזכה לקבל סיוע בהתאם. צריך לדעת כיצד לעשות זאת נכון, וכאן יש מקום להדרכה מקיפה.

שאלה: בננו משולב בגן מכיל ותומך. הגננת והצוות נפלאים והילד מתקדם באופן משביע רצון. ובכל זאת, קשרים חברתיים מחוץ לשעות הגן לא מתקיימים. 

אחד מתפקידי המשלבת הוא לאתר את אותם ילדים עימם קיים פוטנציאל לכינון קשרים חברתיים משמעותיים וליצור מצבים בהם תהיה אינטראקציה ומשחק משותף. כמובן שגם כאן נדרשת יצירתיות מצד המשלבת ורגישות רבה.

מכאן, אתם כהורים מוזמנים להמשיך וליזום מפגשים גם בשעות הפנאי. ספויילר: הסיכוי שיתקשרו אליכם ל"דייט" הוא די נמוך. קחו יוזמה, נייד, ושלוק מים ותתחילו לחייג. 

שאלה: איתרנו משלבת עם המלצות. למי נתונה נאמנותה? לנו ההורים או למסגרת החינוכית? ובכלל מי המעסיק שלה? 

כלל מספר אחת: הנאמנות היא לילד תחילה! לטובת צרכיו ולמען עצמאותו בהווה ובעתיד.

רבות וסבוכות הדרכים להשיג מטרה זו, אולם, משלבת מקצועית שהשילוב הוא מומחיותה ושזוכה למענה, תמיכה והדרכה נכונים, יכולה לעשות פלאים למען הילד.

כלל מספר שתיים: אם ילדכם לא נמצא במסגרת פרטית, אלא ציבורית, הרי שאותה משלבת מועסקת ע"י הרשות המקומית וכפופה לתנאי ההעסקה עמה.

שאלה: אנחנו מכירים את הבת שלנו...ילדה תקשורתית, משתפת, יוזמת, נענית והאמת? כל מי שרואה אותה, אומר שלא רואים  כלום...אבל בגן, משום מה, הצוות מתאר מצב לגמרי אחר, ולך תוכיח. נמאס לנו להיאבק. סליחה, אבל הם מפספסים אותה לגמרי!

הספריה

ראשית, תחושת הבטחון של ילד בביתו, כשהוא מוקף במשפחתו הקרובה, מקלה עליו באופן משמעותי את אופי התקשורת. בבית הילד אינו נאלץ לגייס את מלוא כוחותיו כפי שהוא נאלץ לעשות זאת במסגרת החינוכית ומכאן טבעי שיתכנו הבדלים.


שנית, אם לילד כישורים מסויימים, הם לא ייעלמו. לכל היותר קצת ידחקו הצידה. אז נכון, זה די מתסכל שהגננת לא רואה כמה נפלא הוא משחק עם האחים שלו וכמה יפה הוא יודע לספור עד עשר ורק אתמול הוא סיים את עמוד 2235 ב"מלחמה ושלום", אבל בכנות, מדוע חשוב לכם להוכיח לגננת שהוא יכול? אתם הרי יודעים שהוא יכול! יתכן שיום אחד אף ירגיש בטוח מספיק להפגין יכולותיו אלו מול הגננת.
אם אתם בכל זאת לא שקטים, בקשו את חוות דעתה של מנחת השילוב החיצונית ויחד עם הצוות המקצועי העלו את כל הנקודות החשובות באמת ובנו תכנית יחד, בשיתוף פעולה, לצמצום הפערים ובמילים פשוטות, לעזור לילד של הבית להיות קצת יותר הילד של הגן ולילד של הגן להיות קצת יותר הילד של הבית.

שאלה: בתנו עולה לכיתה א'. מדובר בילדה בתפקוד גבוה במיוחד, אינטליגנטית, עם יכולות וכישורים מעבר לגילה ובהתאם אנחנו מבקשים לאתר עבורה את המשלבת המקצועית, המסורה והחרוצה ביותר, שתדע להעריך את יכולותיה וגם לקדם אותה במלוא המרץ. איפה מפרסמים מודעת "דרושים"?

 

על רגל אחת:

א. יש לברר ברשות המקומית את התקנון הנוגע להעסקת משלבות, היות וישנן רשויות המתירות את הבחירה בידי ההורים וישנן רשויות המתירות העסקתן של סייעות מתוך המערכת בלבד. 

ב. משלבת חרוצה, מסורה, מקצועית וכו' היא כזו שנכונה לעבודה מאומצת. לכן, הנטיה לפרסם מודעת "דרושים" המהללת את תפקודו הגבוה במיוחד של הילד, כאילו, עולה חשש שהמשלבת תעדיף ילד בתפקוד גבוה על פני ילד בתפקוד נמוך, תמוהה בעיניי. אישית, הייתי בוחרת במשלבת שלא חוששת מאתגרים ורמת תפקודו של הילד, לא היא זו שתכריע את בחירתה. הרי לא היינו מעלים על דעתנו לפרסם מודעה בנוסח "לילדה מחוננת עם ציונים גבוהים ביותר, דרושה מורה פרטית".

ג. באתרי עמותות, כדוגמת "אלו"ט" וכן אתרים נוספים, קיימים לוחות מודעות "דרושים" למטרות שילוב, חונכות, טיפול וכו'. ניתן לפרסם באמצעותם מודעה וכן לצפות בפרופיל של משלבות המציעות את שירותיהן.

 זה רק על קצה המזלג...שאלות רבות יש בנושא, ואני מזמינה אתכם לייעוץ אישי עימי בכל הנושאים הנוגעים לשילוב.